Меню
МИ ПРАЦЮЄМО
Пн-Сб з 9.00 до 21.00 Вс з 10.00 до 18.00
МИ В СОЦ. МЕРЕЖАХ
киста зуба причины и лечение

Кіста на зубі – як з’являється і як лікувати?

Зубна кіста причини, наслідки і лікування

Кіста зуба являє собою аномальне утворення – фіброзний мішечок, обмежений від навколишніх тканин сполучнотканинною капсулою. Найчастіше виникає в кістковій тканині верхньої або нижньої щелепи, а також у верхньощелепних пазухах.

Кіста може бути порожньою або заповненною вмістом різної консистенції (рідкої, напіврідкої, газоподібної), але не має відношення до гнійного. Лікування необхідно, коли епітеліальні клітини вростають в шари м’яких тканин і починають розмножуватися. Діагностують кісти неодонтогенні і одонтогенні.

Типи одонтогенних кіст

Серед найбільш поширених утворень щелепно-лицевої ділянки виділяється кіста:

  • Коренева – локалізується навколо верхівки зубного кореня. Причиною може бути захворювання пульпи (пульпіт). У більшості випадків вражає передні зуби.
  • Зародкова – пов’язана з ураженням навколо зуба або ретенірованним зубом, що розвивається в кістки. В основному виникає в зубному ряду нижньої щелепи (переважно другі премоляри і вісімки). При діагностиці на верхній щелепі зазвичай формується навколо третіх молярів і іклів.
  • Кіста пародонту – її причиною є запальний процес в межах пародонтальної кишені в області верхньої частини кореня зуба.
  • Ясенна – виникає в м’яких тканинах порожнини рота біля альвеолярних відростків. Зустрічається у пацієнтів різного віку, але найчастіше у грудних дітей. Виявляється у вигляді невеликого біло-жовтого вузлика, який з часом зникає.

кіста зуба причини і лікування

Причини і симптоми кісти

Найбільш поширеною причиною зубних кіст є стоматологічні захворювання, вірусні кісткові ураження і запалення тканин зуба, в результаті нелікованого карієсу або при неналежній гігієні порожнини рота. Хоча кісти і відносяться до доброякісних утворень, їх не можна ігнорувати, тому що вони можуть досягати значних розмірів.

Спочатку кіста, як правило, безсимптомна і виявляється випадково при рентгенологічній діагностиці (на панорамній рентгенограмі). Більші можуть проявлятися здуттям, виступаючими кістками або яснами навколо вогнища ураження. Запалена кіста може бути дуже болючою. До основних симптомів кісти зуба відносяться:

  • зубний біль при кусанні;
  • асиметрія обличчя;
  • рухливість і зміщення зубів;
  • патологічні переломи.

Симптомом кісти, пов’язаної з інфікованою пульпою, може бути поява свища на яснах біля кореня, з якого періодично випливає гнійний вміст.

Як лікувати кісту на зубі?

Лікування зубів з кістою залежить від її виду і стадії. При кореневій кісті зазвичай проводять ендодонтичне (канальне) лікування, хірургічну енуклеацію кісти і резекцію верхівки зуба. Резекція полягає в розрізі ясен, проробленні отвору в кістці і видаленні запаленої тканини разом з верхівкою кореня. Якщо інфекція не розвинулася, то антибіотики не застосовуються. Зубна кіста при запущених ураженнях вимагає видалення зуба.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *